Коли ЄСПЛ може змінити своє рішення на протилежне: правило 80

Опубликовано Опубликовано в рубрике Статті

Будь-яка сторона у разі виявлення факту, який за своїм характером міг би мати вирішальне значення і який у той час, коли проголошувалося судове рішення, був невідомий Суду і ґрунтовно не міг бути відомий цій стороні, може протягом шестимісячного терміну після того, як ця сторона дізналася про такий факт, звернутися до Суду з клопотанням переглянути це рішення.

Покладаючись на це положення правила 80 Регламенту Європейського суду з прав людини, Уряд Фінляндії звернувся до ЄСПЛ за переглядом рішення у справі N.A. проти Фінляндії (заява № 25244/18), повідомляє інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

Раніше заявниця громадянка Іраку N.A., яка проживає у Фінляндії, отримала рішення Європейського суду з прав людини від 14 листопада 2019 року на її користь щодо порушень статті 2 (право на життя) та статті 3 (заборона нелюдської або принижує гідність поведінки) Конвенції про захист прав людини та основних свобод щодо її батька.

Але уряд Фінляндії запідозрив, що документи, подані заявницею щодо смерті її батька, насправді були підроблені і він живий і здоровий і мешкає в Іраку.

Суд у Страсбурзі переглянув рішення на підставі правила 80 Регламенту та оголосив заяву неприйнятною.

Відповідно до процедурної норми правила 80, у клопотанні про перегляд має бути зазначено, яке саме рішення потребує перегляду, і має бути міститься інформація, необхідна для підтвердження того, що були дотримані умови, викладені вище.

До клопотання додаються копії всіх документів, що підтверджують. Клопотання та підтверджуючі документи подаються до канцелярії.

Попередній склад палати з власної ініціативи може ухвалити рішення відхилити клопотання, мотивуючи це тим, що немає підстав для розгляду. Якщо неможливо сформувати палату у попередньому складі, голова палати доповнює або повністю формує її шляхом жеребкування.

Якщо палата не відхиляє клопотання, Секретар повідомляє про нього іншу сторону або сторони та пропонує їм подати письмові зауваження у межах строку, встановленого головою палати. Голова палати також призначає дату слухання, якщо палата вирішить його проводити. Палата вирішує це питання шляхом ухвалення судового рішення.

За матеріалами, опублікованими на електронному ресурсі ЛІГА:ЗАКОН