Правові аспекти продажу землі сільськогосподарського призначення, що перебуває в оренді

Опубликовано Опубликовано в рубрике Статті

Власнику земельної ділянки потрібно не пізніше ніж за два місяці до дня укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки звернутися до нотаріуса та зареєструвати намір з продажу земельної ділянки у Державному реєстрі прав на нерухоме майно. Заяву про державну реєстрацію такого наміру подають нотаріусу, який здійснюватиме нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу разом із проектом такого договору.

Нотаріус зобов’язаний протягом трьох робочих днів повідомити про намір орендаря цінним листом з описом вкладень та повідомленням про вручення або особисто під розписку.

Орендар вважається поінформованим про такий намір також у разі його відмови отримати повідомлення, про що є відповідна позначка, або якщо повідомлення повернулося до нотаріуса у зв’язку із закінченням встановленого терміну зберігання.

Якщо орендар бажає придбати земельну ділянку, вона зобов’язана повідомити про це нотаріуса цінним листом з описом вкладень та повідомленням про вручення або особисто під розписку.

Протягом місяця з дня отримання такого повідомлення нотаріус за погодженням із продавцем земельної ділянки повинен призначити день та час укладання договору купівлі-продажу та повідомити орендаря цінним листом з описом вкладень та повідомлення про вручення. Під час укладання договору купівлі-продажу нотаріус зобов’язаний перевірити відповідність набувача чи власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

У разі, якщо протягом місяця з дня, коли нотаріус повідомив суб’єкта переважного права про намір з продажу земельної ділянки, а сам суб’єкт не повідомив належним чином нотаріуса про своє бажання скористатися переважним правом або відмовився від укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки, або не з’явився для укладання такого договору в день і час, призначені нотаріусом (за умови отримання повідомлення про вручення суб’єкту переважного права повідомлення про призначення дати та часу укладання договору купівлі-продажу або повідомлення про відмову від отримання такого повідомлення або якщо повідомлення повернуто нотаріусу у зв’язку з закінченням встановленого терміну зберігання) вважається, що такий суб’єкт відмовився від свого переважного права.

У такому разі власник земельної ділянки може продати її іншій особі.

Зауважимо, що до 31 грудня 2023 року обіг земель сільськогосподарського призначення відбуватиметься лише між громадянами України. З 1 січня 2024 року поряд з фізичними особами землю зможуть купувати також юридичні особи, створені та зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади, територіальні громади та держава. При цьому максимальний розмір землі може становити 10 тис. га.

Якщо ви маєте намір продати або придбати земельну ділянку сільськогосподарського призначення, звертаємо увагу, що до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.

При цьому розрахунки, пов’язані зі сплатою ціни земельної ділянки сільськогосподарського призначення за цивільно-правовими угодами, провадяться у безготівковій формі.

Відповідно до консультацій, наданих Регіональним центром з надання БВПП у Чернівецькій області