“Шпаргалка” для оренди землі

Опубликовано Опубликовано в рубрике Статті

Нарешті, громадянин отримав у власність земельну ділянку і тепер постало питання, яким чином розпорядитися своєю землею. Земля є основним національним багатством, яке знаходиться під охороною держави і потребує належного догляду та утримання. Логічним рішенням для людини, яка не має змоги самостійно обробляти землю – здавання земельного паю в оренду. У цьому виникає багато правових питань, потребують решения. Щоб розібратися у всіх юридичних нюансах оренди земельного паю, необхідно вчинити такі дії.

Насамперед для того, щоб передати землю в оренду, потрібно мати документ, який підтверджує, що Ви дійсно є власником цієї земельної ділянки. Є дві групи цих документів.

Документи, видані до 1 січня 2013р.
– державний акт на право власності на землю чи державний акт на право власності на земельну ділянку;

- свідоцтво про право на спадщину;

- Державний акт на право приватної власності на землю;

- Договори купівлі-продажу, дарування, міни, довічного утримання і т.д.

Документи, що видавалися після 1 січня 2013 року.
– свідоцтво про право власності на нерухоме майно або витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Право постійного користування земельною ділянкою засвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Право власності на земельну ділянку при зміні власника без зміни її меж та цільового призначення також засвідчується свідоцтвом про право на спадщину чи договором купівлі-продажу.
Звертаємо увагу, що потрібно бути уважними при виборі орендаря, з яким Ви підпишете в майбутньому договір оренди.

Відповідно до чинного законодавства (ЗУ «Про оренду землі», Земельного кодексу України) орендарями земельних ділянок можуть бути:

 • державні адміністрації всіх рівнів, Кабінет Міністрів України та уряд АР Крим у межах повноважень, визначених законом;
 • сільські, селищні, міські, районні та обласні ради, Верховна Рада АР Крим;
 • громадяни та юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи,
 • міжнародні об’єднання та організації, а також іноземні держави.

Між власником та орендарем має бути укладено договір оренди землі, зареєстрований відповідно до чинних на момент укладання законів.

Договір може бути нотаріально засвідчений та укладається у письмовій формі. Він повинен містити інформацію про:

 • об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування, розмір земельної ділянки);
 • орендної плати (розмір, індексація, спосіб та умови розрахунків, строків, порядку її внесення та перегляду, відповідальність за несплату).
 • термін дії договору оренди;

Увага! Термін дії договору дільниць сільськогосподарського призначення – від 7 до 50 років.

Важливо! Розмір щорічної орендної плати встановлюється за згодою сторін, але може бути менше 3% вартості земельної ділянки.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Якщо є проблема та не вказано кадастровий номер, необхідно звернутися до спеціалізованого підприємства з виготовлення технічної документації із землеустрою за місцем знаходження земельної ділянки. Після цього потрібно пройти реєстрацію у регіональному підрозділі Держгеокадастру та зареєструвати право власності у Державному реєстрі прав на нерухоме майно.

Ви повинні знати, що ви маєте право змінити умови договору оренди землі за взаємною згодою сторін або в судовому порядку.

Договір може бути розірваний за згодою сторін або на вимогу однієї із сторін за рішенням суду.

Але звертаємо Вашу увагу, що розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, крім випадків, коли така можливість прописана в самому договорі.

Також Ви повинні знати, що підписання договору є необхідною, але не достатньою умовою для того, щоб повноцінно вступити до прав користування орендованою ділянкою.

Право оренди земельної ділянки виникає з державної реєстрації речових оренди земельної ділянки.

Ви повинні знати, що здійснювати державну реєстрацію права оренди земельної ділянки може будь-який суб’єкт держреєстрації:

 • виконавчі органи сільських, селищних та міських рад;
 • нотаріуси;
 • центри надання адміністративних послуг;
 • інші акредитовані суб’єкти.

Держава чітко визначає вартість послуги реєстрації договорів оренди в залежності від терміну, за який буде реєстратором проведено цю процедуру.

Вартість змінюється від 0,05 прожиткового мінімуму за реєстрацію протягом 5 робочих днів до 2,5 прожиткового мінімуму за реєстрацію протягом 2 годин.

Згідно з інформацією, опублікованою на сайті Координаційного центру безкоштовної правової допомоги