Процес відновлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно

Опубликовано Опубликовано в рубрике Новини

При втраті документів, що підтверджують право власності на нерухомість, саме право не припиняється (у тому випадку, якщо раніше відбулася реєстрація такого права), проте наявність таких документів є необхідною.

Документами, що підтверджують виникнення чи перехід права власності на нерухоме майно, є:

- договір дарування, купівлі-продажу, міни, ренти, довічного забезпечення;
– свідоцтво про право на спадщину;
– рішення суду, що набуло чинності;
– рішення суду між співвласниками нерухомого майна про визнання мирової угоди;
– свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування до 01.01.2013 р. або державним реєстратором з 01.01.2013 до 01.01.2016 р.;
– державний акт на право приватної власності на грішну землю. Видавався з 03.1992 р. до 01.01.2013 року;
– інформаційна довідка з реєстру майнових прав, видана в період з 01.01.2016 р. до 02.11.2016 (видавалася без підпису та друку реєстратора);
– витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (є підпис та печатка реєстратора). Видається з 02.11.2016 по теперішній час.

Під відновленням цих документів мається на увазі отримання дублікатів – других екземплярів документів, які мають таку ж юридичну силу, як і оригінал. За загальним правилом, у разі втрати чи псування документа лише суб’єкт, який видавав такий документ, може видати його дублікат.

Відновлення документів (точніше, видача дублікатів), що підлягають нотаріальному засвідченню (договір дарування, купівлі-продажу, міни, ренти, довічного забезпечення та свідоцтва про право на спадщину) згідно зі ст. 53 Закону України “Про нотаріат” відновлюються за письмовою заявою осіб, за дорученням яких чи щодо яких вчинялась нотаріальна дія, нотаріусом чи посадовою особою органу місцевого самоврядування.

Якщо нерухоме майно було придбано за нотаріальним договором, наприклад, у разі придбання квартири за договором інвестування, для підтвердження права власності достатньо отримати інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Однак, при виникненні спірних ситуацій (оспорювання права власності на нерухоме майно, ситуації, коли на один об’єкт нерухомого майна є два інвестори з договорами, підписаними різними датами), краще дані документи мати в наявності – для їх відновлення потрібно звернутися до іншої сторони угоди (забудовника) , що обслуговує кооперативу і т.д.).

Для отримання дубліката свідоцтва на право власності можливе через ЦПАУ. Для отримання дубліката необхідно зібрати пакет документів:

- заяву за згодою всіх повнолітніх співвласників житла, які брали участь у приватизації (заповнюється у присутності адміністратора);

- копії паспортів чи свідоцтв про народження для осіб, які не досягли 16-річного віку, які є співвласниками житла та оригінали документів для посвідчення;

- документ з поліції про те, що оригінал свідоцтва про право власності на житло було викрадено або втрачено;

- оголошення про втрату свідоцтва у засобах масової інформації.

З рішенням суду як правовстановлюючим документом все легше – можна звернутися до суду та отримати копію рішення суду (сплативши при цьому судовий збір у розмірі 0,003 прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожну сторінку рішення)

З отриманням дублікатів правовстановлюючих документів на земельну ділянку дещо складніше. При відновленні державного акта на право приватної власності на земельну ділянку, без кадастрового номера, потрібно отримати послуги з розробки технічної документації щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі, присвоїти кадастровий номер та звернутися до державного реєстратора для отримання витягу з реєстру прав на нерухоме майно.

У разі втрати державного акта, виданого після 2004 року, у якому зазначено кадастровий номер земельної ділянки, замовляти послуги з розробки технічної документації не потрібно. Процедура аналогічна, як і щодо втрати свідоцтва про право власності на нерухоме майно та прописана у постанові Кабінету Міністрів України № 1127 від 25.12.2015 р. «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень». А саме:

Для державної реєстрації права власності та інших прав на земельну ділянку, права власності на об’єкт нерухомого майна, реєстрацію яких проведено до 1 січня 2013 р., згідно із законодавством, яке діяло на момент їх виникнення, у зв’язку із втратою, пошкодженням або псуванням відповідного державного акта на право власності або постійного користування земельною ділянкою, свідоцтва про право власності на нерухоме майно подаються:

- копія екземпляра втраченого, пошкодженого або зіпсованого державного акта, свідоцтва про право власності на нерухоме майно.

- оголошення про втрату документа у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження чи місцевої чи регіональної сфери розповсюдження за місцезнаходженням нерухомого майна.

Державна реєстрація прав у цьому випадку здійснюється виключно при встановленні державним реєстратором наявності зареєстрованих прав в інформаційних системах, державна реєстрація прав у яких здійснювалася до 1 січня 2013 року, або на паперових носіях інформації, ведення яких здійснювалось підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Правовстановлюючим документом у такому разі буде витяг з реєстру прав на нерухоме майно.