Перелік платників єдиного внеску, які звільняються від сплати за себе єдиного внеску та види пенсійного забезпечення, що дають право не сплачувати такий внесок

Опубликовано Опубликовано в рубрике Новини

З 1 січня 2021 року розширено перелік платників єдиного внеску, які звільняються від сплати за себе єдиного внеску та види пенсійного забезпечення, які дають право не сплачувати такий внесок, а саме:

- звільняються від сплати за себе єдиного внеску фізичні особи – підприємці та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, якщо вони:

  • одержують пенсію за віком або за вислугу років, чи є особами з інвалідністю, чи досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують згідно із законом пенсію чи соціальну допомогу.

Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їхньої добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (ч.4 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування») .

Звільняються від сплати за себе єдиного внеску:

- особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичні особи – підприємці та здійснення ними одного виду діяльності одночасно як фізичною особою – підприємцем, так і особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність;
– особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність та фізичні особи – підприємці, які мають основне місце роботи, за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі меншому від мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (ч.5, ч.6 ст. 4 Закону №2464).

Скасується обов’язок сплачувати мінімальний розмір єдиного соціального внеску за місяці, в яких не було отримано доходу (прибутку) для фізичних осіб – підприємців (крім обраних спрощеною системою оподаткування), осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність та членів фермерського господарства (п. 2 ч.1 ст.7 Закону № 2464).

Отже, для фізичних осіб, які застосовують загальну систему оподаткування, осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність та членів фермерського господарства, єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо такими платниками не отримано доходу (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, вони можуть самостійно визначити базу нарахування, але не більшу за максимальну величину бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Таким чином, з 01.01.2021 самостійне визначення бази нарахування єдиного внеску є виключно правом, а не обов’язком для зазначених платників (відповідно до матеріалів, наданих ДПС України).