Відповідно до Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, на них розміщених, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб або за мотивами суспільної потреби», примусове відчуження земельних ділянок це – перехід права власності на земельні ділянки, які перебувають у власності фізичних чи юридичних осіб, до держави чи територіального суспільства за мотивами суспільної необхідності за рішенням суду.
Таке відчуження є припиненням права приватної власності на земельну ділянку та супроводжує виникнення права комунальної чи державної власності.
Відповідно до вищезазначеного закону, примусове відчуження земельної ділянки може бути застосоване лише як виняток, а саме з мотивів суспільної необхідності, за умови попереднього та повного відшкодування її вартості на підставі та в порядку, встановлених законом. Таким чином, вилучення земельної ділянки за мотивами суспільної необхідності має передувати процес отримання згоди власника на її викуп для суспільних потреб.
Відповідно, підставою для примусового відчуження земельної ділянки за мотивами суспільної необхідності є неотримання згоди власника земельної ділянки на її викуп для суспільних потреб.
Слід звернути увагу на те, що відчужувати земельну ділянку у примусовому порядку до держави чи територіальної громади за мотивами суспільної необхідності можуть лише під розміщення на ній:
– об’єктів національної безпеки та оборони;
– лінійних об’єктів та об’єктів транспортної та енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, магістральних трубопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, нафтових та газових терміналів, електростанцій) та об’єктів, необхідних для їх експлуатації;
- Об’єктів, пов’язаних з видобутком корисних копалин загальнодержавного значення;
- Об’єктів природно-заповідного фонду;
- Цвинтарів.
Порядок примусового відчуження земельних ділянок за мотивами суспільної потреби може здійснюватися двома способами:
- шляхом визначення викупної ціни;
- шляхом передачі у власність іншої рівноцінної земельної ділянки, якщо інше не погоджено з власником земельної ділянки, що відчужується.
Важливою умовою примусового відчуження земельної ділянки є те, що відчуження відбувається за рішенням суду з мотивів суспільної необхідності і лише в тому випадку, якщо будівництво зазначених вище об’єктів передбачається здійснити із застосуванням оптимального варіанту з урахуванням економічних, технологічних, соціальних, екологічних та інших факторів.
Згідно з роз’ясненнями, опублікованими на сайті Коломийського місцевого центру з надання безкоштовної вторинної правової допомоги