Відповідно до статті 63 Закону України «Про нотаріат», після отримання повідомлення про відкриття спадщини, нотаріус зобов’язаний повідомити про це спадкоємців, місце проживання або роботи яких йому відоме. Якщо така інформація відсутня, нотаріус має право здійснити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення.
З метою спрощення реалізації цієї норми, Нотаріальна палата України створила спеціалізований вебресурс — «Розшук спадкоємців», який дає змогу нотаріусам оперативно розміщувати відповідні оголошення в електронному вигляді. Платформа має стати єдиним інструментом для публікацій, що особливо актуально в умовах зростання кількості спадкових справ під час воєнного стану.
Правове регулювання відкриття спадщини
Згідно з Цивільним кодексом України, спадщина відкривається у разі смерті фізичної особи або оголошення її померлою. Датою відкриття спадщини вважається день смерті або день, з якого особа визнається померлою за рішенням суду.
Прийняття спадщини є правом, а не обов’язком спадкоємця — як за законом, так і за заповітом. Для цього передбачено строк у шість місяців, що обчислюється від дня відкриття спадщини.
Охорона спадкового майна
З метою захисту прав спадкоємців, відказоодержувачів та кредиторів спадкодавця, до моменту прийняття спадщини або ухвалення судом рішення про визнання спадщини відумерлою, вживаються заходи щодо охорони спадкового майна.
Забезпечення такої охорони є компетенцією нотаріуса і триває:
-
до завершення строку для прийняття спадщини;
-
або до набрання законної сили рішенням суду про визнання спадщини відумерлою.
Цифрові інструменти, такі як вебплатформа «Розшук спадкоємців», сприяють прозорості спадкових процедур і підвищенню доступу до важливої інформації, що є особливо важливим в умовах обмеженого доступу до територій або документів.
Згідно інформації, наданої НААУ